CZYTAM SOBIE - NOWE TYTUŁY
2013-03-12

NOWE TYTUŁY W SERII CZYTAM SOBIE
 

 

 

 

Poziom 1 - Składam słowa (150-200 wyrazów w tekście, krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym, ćwiczenie głoskowania)

Koc trolla Alojzego
Tekst: Zofia Stanecka
Ilustracje: Jona Jung

Alojzy lubi dostawać prezenty. Tym razem prezent jest wyjątkowy. Na pierwszy rzut oka to zwykły koc, ale wkrótce okazuje się, że kryje w sobie jeszcze coś…
 

Marta i ufoludek
Tekst: Wojciech Widłak
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło

Marta z klasy Ib chodzi na zajęcia plastyczne do Domu Kultury. Pewnego dnia przytrafia jej się bardzo dziwna przygoda – w jej życiu niespodziewanie pojawia się tajemniczy przyjaciel…
 

 

Poziom 2 - Składam zdania (800-900 wyrazów w tekście, dłuższe zdania, także złożone; elementy dialogu, 23 podstawowe głoski oraz "h", ćwiczenie sylabizowania.

Walizka pana Hanumana
Tekst: Rafał Witek
Ilustracje: Emilia Dziubak


Tej wiosny jest wyjątkowo brzydka pogoda, pada deszcz i wieje wiatr. Daria trochę się nudzi. Wszystko zmieni się, kiedy przez miasto przejedzie tabor cyrkowy, zostawiając za sobą tajemniczą starą walizkę.
 

Tytus - superpies
Tekst i ilustracje: Joanna Olech


Tytus to pies-detektyw. Bardzo sprytny pies-detektyw, zwany nawet superpsem. Potrafi rozwiązać najtrudniejszą zagadkę kryminalną i – co więcej – bardzo lubi to robić! Historia tego śledztwa pełna jest akcji, przygód i zaskakujących faktów!
 

 

 

Poziom 3 - Połykam strony (2500-2800 wyrazów w tekście, użyte wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów)

Kto zamawiał koszmarną przygodę?
Tekst: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Daniel de Latour

Pewnego dnia, kiedy Patryk jest sam w domu, do drzwi puka kurier z przesyłką zaadresowaną właśnie do niego. Niespodziewanie chłopiec zostaje wciągnięty w przygodę jak z prawdziwego horroru. Na szczęście w każdej chwili może ją przerwać… W jaki sposób? Tego dowiecie się z książki.
 

Pułapka na ktosia
Tekst: Ewa Nowak
Ilustracje: Joanna Rusinek

Hania i Artur spędzają wakacje ze swoim tatą w letniskowym domku nad jeziorem. Sielankowy spokój przerywa seria niespodziewanych i dziwnych wydarzeń. Znikają obrane ziemniaki, jabłka, kotlety, słomkowy kapelusz Hani, a w końcu… slipki taty. Hania i Artur podejrzewają, że w okolicy grasuje tajemniczy wszystkożerny stwór. Postanawiają zastawić na potwora pułapkę.
 

 Rodzicom zainteresowanym poradami w zakresie wspomagania nauki czytania polecamy stronę http://www.facebook.com/CzytanieToDziala

 

Stwórz wymarzoną książkę i Czytaj sobie
Konkurs rozstrzygnięty!

Drodzy uczestnicy, na konkurs nadeszło dużo naprawdę ciekawych, pięknie narysowanych prac. W wielu widać było, że czytaliście książki "Czytam sobie" i spróbowaliście stworzyć swoje na wzór tamtych. Kilka prac nawiązywało do samodzielnego czytania, ale miały bardzo oryginalną formę. Czasem książka jednej osoby decydowała o nagrodzie dla całej klasy. Szczególnie ujęły nas książki tworzone przez całe klasy: jest bardzo trudno współpracować z kilkunastoma osobami przy tworzeniu książki!
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

A oto nagrodzone prace:
Miejsce pierwsze:
"Wesołe zoo", klasa IA Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki, Warszawa

Miejsce drugie:
"Nieznane bajki świata", klasa IIIB, Publiczna Szkoła nr 9, Dębica

Miejsce trzecie:
"Kiedy ziemia była maleńka", klasa "0", Szkoła Podstawowa nr 97 im. Joachima Lelewela, Kraków

Ogromne gratulacje!

I miejsce
II miejsce
III miejsce


Jury postanowiło także przyznać wyróżnienia:
1. Dla Zuzi Zimin, klasa 3E Szkoła Podstawowa nr 7, Legionowo za wyjątkowo oryginalną formę. Zuzia otrzyma od nas książeczki z wierszami.
2. Klasa II, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej Brzączowice
3. Klasa IIA, Szkoła podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego, Mińska Mazowiecki
4. Klasa IID, Szkoła Podstawowa nr 5, Ozorków
5. Klasa IB, Szkoła Podstawowa w Przysietnicy
6. Społeczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Wybrzeża, Wejherowo - tu szczególne brawa za niesamowitą pracę zespołową między klasami!
7. Klasa IIB Smerfy, Szkoła Podstawowa nr 5, Ozorków
8. Przedszkole nr 114, Warszawa

Wszystkie klasy, które zostały wyróżnione otrzymają album Animal Planet.

Gratulujemy i zapraszamy do następnych konkursów!


 

 

Stwórz wymarzoną książkę i Czytaj sobie
Konkurs dla nauczycieli zerówek i klas I-III

Jeżeli jesteś nauczycielem w zerówce lub w klasie I-III, dobrze trafiłeś! Zapraszamy Cię do udziału w konkursie skierowanym właśnie do Ciebie i Twoich podopiecznych.

Na czym polega konkurs? To proste. Wystarczy, że podczas lekcji wymyślicie i dowolną metodą wykonacie książeczkę inspirowaną jedną z tych, jakie ukazały się w serii Czytam sobie. Ponieważ książki z tej serii mają na celu wspieranie dzieci w samodzielnej nauce czytania, to przed Wami nie lada wyzwanie! Stwórzcie wraz z dziećmi wymarzoną książkę, która zachęci dzieci do nauki czytania.

Co w niej jest najważniejsze? Ilustracje? Historia? A może rozmiar czcionki? Zdecydujcie sami! Nie ma znaczenia, jaką techniką wykonacie te książki – możecie je narysować, zrobić wydzierankę lub posłużyć się w tym celu programem komputerowym, a gotową książkę wydrukować. Grunt, byście dobrze się przy tym bawili, korzystając z inspiracji, jaką daje seria Czytam sobie. Dodatkowym atutem będą walory edukacyjne przygotowanej przez Was pracy. Może dzięki niej Wasi podopieczni połkną bakcyla, jakim jest czytanie.

Gotowe dzieło przyślijcie do 31 grudnia 2012 roku na adres wydawnictwa Egmont (ul. Dzielna 60, 01-029 Warszawa z dopiskiem "Konkurs Czytam sobie"), gdzie powołana w tym celu komisja podda je fachowej ocenie. Obserwujcie także fanpage Czytam sobie na Facebooku (Facebook.com/CzytanieToDziala), gdzie na bieżąco będziemy Was informować o nadsyłanych pracach konkursowych i dzielić się wrażeniami z ich lektury.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 28 lutego 2013 roku. Na zwycięzców czekają nagrody – książki ufundowane przez wydawnictwo Egmont.
Za przygotowanie zwycięskiej pracy przewidzieliśmy po jednej wybranej książce z serii Czytam sobie dla każdego dziecka ze zwycięskiej drużyny.
Dwie kolejne wyróżnione drużyny otrzymają komplet 9 książek z serii Czytam sobie.
Ponadto najlepsze prace pokażemy na stronie internetowej www.czytamsobie.pl oraz na stronach internetowych patronów medialnych konkursu: „Głosu Nauczycielskiego”, „Życia szkoły” i portalu EgoDziecka.pl.
Jest zatem o co walczyć!
 
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!


Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.

PATRONI KONKURSU

 

 

Czytam Sobie to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Cykl książek nie tylko wartościowych edukacyjnie, ale także atrakcyjnych pod względem artystycznym.

Do współpracy przy tworzeniu serii wydawca zaprosił pisarzy tej miary co Grzegorz Kasdepke, Wojciech Widłak, Zofia Stanecka, Ewa Nowak, Joanna Olech czy Małgorzata Strzałkowska. Zabawnym historyjkom ich autorstwa towarzyszą ilustracje, m.in.
Joanny Rusinek, Jony Jung, Daniela de Latour, Mikołaja Kamlera.

Serię rozpoczyna dziewięć tytułów – po trzy w obrębie kolejnych poziomów czytelniczego zaawansowania dziecka. Dzięki nim zaczyna ono naukę od składania wyrazów z liter, następnie z sylab, by wreszcie – w książeczkach z poziomu „dla zaawanasowanych” – płynnie czytać całe zdania.
Stosownie do poziomu odbiorców czcionki w tekstach mają różny rozmiar oraz proporcje względem rysunków. Książeczki dla początkujących mają krótsze zdania oraz przewagę ilustracji, z kolei tytuły dla bardziej wyrobionych małych miłośników literatury przypominają już „prawdziwe książki”, z nielicznymi, czarno-białymi obrazkami.

Rodzicom zainteresowanym poradami w zakresie wspomagania nauki czytania polecamy stronę http://www.facebook.com/CzytanieToDziala

 

Poziom 1 - Składam słowa (150-200 wyrazów w tekście, krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym, ćwiczenie głoskowania)

Agnieszka Frączek, „Psotny Franek”, zilustrowała Joanna Rusinek
Fruwający zimą nad miastem Franek to nie żadna papuga, a kruk (a może gawron), który postanowił zażartować sobie z przechodniów zakładając pstrokate ubranko, a na łepek gustowny berecik… Zabawną historyjkę ubarwiają ciepłe ilustracje Joanny Rusinek.
 
Zofia Stanecka, „Kto polubi trolla?”, zilustrowała Jona Jung
Troll, choć niespecjalnie urodziwy (to fakt), z bliska wydaje się całkiem sympatyczny. Do wniosku tego dochodzi Drobinka, nawiązując przyjaźń z nowo poznanym towarzyszem. Sympatycznie i z morałem.
 
Wojciech Widłak, „Sekret ponurego zamku”, zilustrowała Diana Karpowicz
Jedyna lokatorka ponurego zamku Ponura Dama wyje całymi nocami… Na szczęście (dla nas i dla niej) pojawia się kilkuletni Kuba z kuferkiem, którego zawartość rozwesela lokatorkę zamku po wsze czasy.
 

Liczba stron: 32, oprawa miękka ze skrzydełkami, format: 145x185 mm


Poziom 2 - Składam zdania (800-900 wyrazów w tekście, dłuższe zdania, także złożone; elementy dialogu, 23 podstawowe głoski oraz "h", ćwiczenie sylabizowania.

Joanna Olech, „Tadek i spółka”, zilustrowała Dorota Łoskot-Cichocka
Tadek Damradek, Natalka Pytalka, Romek Wiadomek, Tereska Bezpieska czy Franek Tyranek… Joannie Olech udało się zgromadzić iście doborową gromadkę! Na szczęście to urwisy nie tylko urocze , ale i niezwykle rezolutne.
 
Małgorzata Strzałkowska, „Skarb Arubaby”, zilustrował Mikołaj Kamler
Wciągający niczym najlepsze powieści Verne’a „Skarb Arubaby” to najprawdziwsza przygodówka, w której jest wszystko, co znaleźć się powinno w klasyce tego gatunku. Wakacje Tomka i Oli spędzane w starym wiejskim domku wujka Anatola przynoszą ciąg niezwykłych zdarzeń, których kulminacją jest odnalezienie skarbu legendarnego wodza piratów.
 
Rafał Witek, „Maja na tropie jaja”, zilustrowała Emilia Dziubak
Papudze uciekło złote jajo! I co terrraz? – martwi się papuga. Na szczęście u jej boku dzielnie kroczy kilkuletnia Maja, obiecując odnalezienie cennej zguby. Wespół z dzielną załogą statku docierają na bezludną wyspę, by zamiast jaja odnaleźć coś zupełnie innego…
 

Liczba stron: 48, oprawa miękka ze skrzydełkami, format: 145x185 mm


Poziom 3 - Połykam strony (2500-2800 wyrazów w tekście, użyte wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów)

Ewa Nowak, „Szarka”, zilustrowała Anna Wielbut
Tytułowa Szarka to młody wilczek, który trafia pod opiekę do kilkuletniej Gabrysi. Spędzająca zimowe ferie u dziadków na wsi dziewczynka podobnie jak oni nie podejrzewa prawdziwego pochodzenia zwierzęcia, żywiąc przekonanie, że Szarka to mały piesek… W jedną z ciemnych zimowych nocy o wilczka upominają się jednak członkowie jego rodziny…
 
Grzegorz Kasdepke, „Kasztan, tapczan, tralala”, zilustrował Daniel de Latour
Grzegorz Kasdepke po raz kolejny sięga po swojego ulubionego bohatera. Dorastający Kacper opowiada swej młodszej siostrze Basi sentymentalną historię o kasztanowych ludkach, które są smutne nie mogąc odnaleźć swej królowej. Opowiadanie ujmuje subtelnym, błyskotliwym dowcipem. Tym razem podszytym… dreszczykiem. Wrażenia dopełniają nastrojowe rysunki Daniela de Latour.
Melania Kapelusz, „Tajemnica pewnej sąsiadki”, zilustrował Marcin Bruchnalski
Kot, który w geście pozdrowienia macha łapą, karaluchy ucinające sobie pogawędkę czy obładowane bagażami szczury przechadzające się po klatce schodowej… Świat wykreowany przez Melanię Kapelusz przesycony jest magią. A może to tylko złudzenie, które staje się udziałem tropiącego domniemaną czarownicę rodzeństwa – Dyni i Stefanka
 

Liczba stron: 64, oprawa miękka ze skrzydełkami, format: 145x185 mm

 

Egmont 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności i plików cookie